Makro dostalo od ÚOHS pokutu 83 milionů za zneužití tržní síly

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil společnosti Makro pokutu ve výši 83,123 milionu korun. Dalších 316 tisíc korun má zaplatit společnost Metro. Podle ÚOHS totiž obě nákupní aliance porušily zákon o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Prvostupňové rozhodnutí není pravomocné, společnosti mohou podat rozklad.

Obě společnosti podle ÚOHS svým jednáním poškodily zhruba 500 dodavatelů, s nimiž měly v období od října 2016 do února 2020 domlouvat podmínky, které vytvářely výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech dodavatelů jakožto slabší smluvní strany.

Podle ÚOHS dodavatelé neměli dostatek informací a v důsledku toho byli nuceni využívat účetních služeb společnosti Metro.

„Dodavatelé byli dále omezeni v možnosti volby, zda služby společnosti Metro chtějí využívat, či nikoliv a v možnosti ovlivnit obsah této smlouvy,” uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Kromě zaplacení pokuty budou mít Makro a Metro po nabytí právní moci povinnost dodavatele informovat o obsahu rozhodnutí, doplnit do smluv popis celého mechanismu a také umožnit dodavatelům výběr účetních služeb.

Zdroj: https://www.novinky.cz


Víte že ....

Prasata jsou jedním z největších konzumentů obilí. Zatímco lidé spotřebují přibližně 2 mil. tun obilovin, hospodářská zvířata více než 3 mil.tun. Pro růst každého kilogramu masapotřebuje prase průměrně 2,8 kg krmných směsí. V ekologických chovech doshuje tato hodnota až 5,5kg. Vepřové maso v některých partiích obsahuje jen 1,2% tuku, což je obdobné jako u masa drůbežího.

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty