Reakce Svazu chovatelů prasat na: Nízké výkupní ceny prasat a na nový zákon týkající se povinného podílu českých potravin

Ve druhém lednovém týdnu prodávali čeští chovatelé svá prasata v průměru za 32,64 Kč za kilogram. To je nejnižší úroveň od okamžiku, kdy jsou ceny v tomto formátu sledovány (od roku 2006)! Je to o 33% nižší cena, než ve 2 týdnu roku 2020.

Svaz chovatelů prasat již dlouhodobě upozorňuje na zvyšující se marže maloobchodu a situace se stává stále neúnosnější. V průběhu posledních let výrazně narostla obchodní přirážka, která je uplatňována při prodeji masa. Zatímco do roku 2017 byl rozdíl mezi cenou průmyslových výrobců a maloobchodní cenou okolo 20 Kč, nyní je to více než 35 Kč za kilogram masa. To představuje 75% zvýšení obchodní přirážky.

Zemědělci tak přežívají pouze díky dotacím, neboť je velmi obtížné konkurovat cenám masa dováženého do ČR z ostatních evropských zemí, které jsou zvýhodněny pravděpodobně díky dumpingu – jinak není možné si tento rozdíl vysvětlit. Podívejme se dopady výkupních cen v podobě počtů prasat chovaných v ČR. Za posledních dvacet let klesly stavy o alarmujících 54 procent!

S tímto problémem souvisí i nový zákon týkající se povinného podílu českých potravin v maloobchodní prodeji. České zemědělství je zdecimováno právě díky dováženému zboží a to i u potravin, kde byla Česká republika dříve suverénně soběstačná.

A podobně tragický scénář se týká bramborářů a dalších odvětví zemědělství. SCHP není zastáncem zasahování do volného trhu, ale vzhledem k přístupu zejména supermarketů k českým zemědělcům je to jedno z řešení, které by mohlo situaci alespoň částečně zvrátit.

„Svaz chovatelů prasat není příznivcem umělých regulací trhu, není ale možné jen přihlížet zavírání nespočtu chovů prasat a nepřijmout žádná opatření. Nesmíme opomenout, že je Česká republika v produkci vepřového z 50 procent závislá na dovozu ze zahraničí. V dnešní době si všichni umíme představit problém, jaký by nastal v případě totálního uzavření hranic,“ řekl Ing. Josef Luka, předseda Svazu chovatelů prasat.

Ostatně podobné zákony zavedly i jiné země v Evropě a není se čemu divit, pokud nechceme být závislí na levných dovozech často nekvalitních potravin ze zahraničí. Dalším a neméně podstatným argumentem pro podpoření tuzemských zemědělců je otázka ekologie – proč k nám mají putovat potraviny v neuvěřitelném množství neekologicky v kamionech tisíce kilometrů po dálnicích, když jsme schopni vyprodukovat stejné zboží v ČR sami???

-SCHP-


Víte že ....

Březost prasnice trvá 3 měsíce, 3 týdny a 3 dny? Prasnice dá každý rok více než 2 vrhy. Nejvíce prasat na světě je chováno v Číně. Z celkových 951 miliónů chovaných po celém světě je jeich 452 mil. (48%) chováno právě v Číně.

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty