Vepřová panenka na grilu: Jaká má být teplota masa? A recept na zázvorovou marinádu!

Panenka je ten nejlepší kousek vepřového, který můžete mít. Je jemná, křehká, šťavnatá a její grilování nezabere moc času. Připravte si ji se skvělou zázvorovou marinádou.

Chcete si být jistí, že je panenka opravdu dobře ugrilovaná? Máme pro vás recept a taky vám poradíme, jaká má být správná teplota uvnitř masa. Pusťte se do toho.

Budete potřebovat

1-2 vepřové panenky (cca 500 g)

Na marinádu:

  • 40 ml sojové omáčky
  • 1 lžíce rýžového octa
  • 2 lžíce řepkového oleje
  • 2-3 cm čerstvého nastrouhaného zázvoru
  • ½ lžičky drceného chilli
  • 1 lžíce cukru
  • jarní cibulka k podávání

Postup

1. Smíchejte všechny přísady na marinádu – další sůl již nepřidávejte, sojová omáčka je výrazně slaná.

2. Celou panenku nechte ve směsi marinovat nejméně dvě hodiny nebo přes noc. Nejméně půl hodiny předem ji vyndejte z lednice, aby maso získalo pokojovou teplotu. 

3. Rozpálený rošt potřete olejem. Panenku grilujte ze všech stran přibližně 5 minut.

4. Zkontrolujte teplotu masa (viz níže).

5. Po dosažení bezpečné teploty sejměte maso z grilu, zabalte do alobalu a nechte 10 minut odpočívat mimo zdroj tepla. Nakrájejte na plátky a podávejte se salátem posypaným sezamem nebo rýží a čerstvou lahůdkovou cibulkou.

Bezpečná teplota masa

Abyste si byli jistí, že je vepřová panenka dobře připravená, vezměte si na pomoc teploměr na maso. Bezpečná vnitřní teplota je nad 70 °C. Při grilování je nutné dosáhnout alespoň 65°C, maso setrvačností ještě dojde.

Zdroj: https://www.blesk.cz


Víte že ....

Organizace spojených národl předpokládá, že se celosvětová spotřeba vepřového masa v průběhu příštích 20 let zvýší o 70%. Průměrná porážková hmotnost prasete se pohybuje mírně nad hmotnosti 110 kg. Z toho čistá hmotnost libového masa po odečtu kostí a tuku tvoří necelých 50 kg. Pro růst každého kilogramu masapotřebuje prase průměrně 2,8 kg krmných směsí. V ekologických chovech doshuje tato hodnota až 5,5kg.

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty