Skotu se v Ústeckém kraji tolik nedaří, prasat naopak mírně přibylo

Do hospodaření se vrhli po hlavě. Momentálně manželé Medunovi z Kostomlat pod Milešovkou chovají 39 býků a pro jejich domácí hovězí si jezdí lidé ze širokého okolí. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) ale skotu v Ústeckém kraji spíše ubývá. Ke konci roku 2018 se zde chovalo celkem 42 tisíc kusů skotu, o necelých 900 kusů méně než v předchozím roce.

„Manžel měl představu, co ho čeká. Jeho otec a děda pracovali na statku. Já jsem z města, takže pro mě to bylo všechno nové,“ říká 31letá Petra Medunová. Bývalou „traktorku“, hospodářskou usedlost na návsi v Kostomlatech, koupili před necelými osmi lety a postupně ji renovují. K opraveným chlívům a stodole nedávno přibyla i bourárna masa. „Finance na celý projekt jsme museli řešit úvěrem, jiným způsobem by se nám to nepodařilo realizovat. Ale nelitujeme. Baví nás to a těší nás, že se lidé pro naše maso vracejí,“ dodala Medunová.

VÍCE BÝKŮ NEŽ KRAV
V minulém roce bylo v Ústeckém kraji chováno 16 600 krav, proti roku 2017 stavy poklesly o dvě procenta. „Na celkových republikových stavech skotu se chov krav podílel necelými dvěma pětinami, podíl v Ústeckém kraji byl druhý nejnižší v mezikrajovém srovnání. Podíl dojených krav v Ústeckém kraji dosáhl 44 %, mezi kraji byl druhý nejnižší po Karlovarském kraji,“ sdělila Růžena Funková z krajské správy ČSÚ v Ústí nad Labem.

Statistici rovněž zjistili, že produkce mléka v Ústeckém kraji dosáhla více než 58,5 milionu litrů mléka a proti roku 2017 byla vyšší o téměř tři procenta. Na republikové výrobě mléka se kraj podílel necelými dvěma procenty, což byl opět druhý nejnižší podíl po Karlovarském kraji. V Ústeckém kraji bylo předloni vyrobeno 5700 tun jatečného skotu v živé hmotnosti, průměrná hmotnost jednoho kusu dosahovala 522 kilogramů a byla pátá nejvyšší mezi kraji. „Převážně máme „limuzíny“. To je masné plemeno skotu pocházející ze střední Francie. Má vysokou jateční výtěžnost s velkým podílem svaloviny a nízkým sklonem k tučnění. Býka posíláme na jatka, když má zhruba 800 kilo,“ přiblížil Marcel Meduna.

Lepší čísla než chov skotu vykazuje chov prasat. Ke konci roku 2018 bylo v kraji více než 99 200 prasat. Meziročně došlo k nárůstu stavů o čtyři procenta. Na celkových stavech České republiky se kraj podílel více než 6 %. Na jednu prasnici bylo v kraji odchováno 31 selat, tato hodnota byla nejvyšší v republice. „V Ústeckém kraji se loni vyrobilo více než 18 800 tun jatečných prasat živé hmotnosti, což v porovnání s předchozím rokem znamenalo nárůst o dvě procenta. Ústecký kraj byl jedním z devíti krajů v republice, kde byla produkce vyšší než v roce 2017,“ dodala Funková.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/skotu-se-v-kraji-tolik-nedari-prasat-naopak-mirne-pribylo-20190226.html 

 


Víte že ....

Sele při porodu váží průměrně 1,3 kg. Za šest měsíců téměř zestonásobí svoji počáteční váhu. Organizace spojených národl předpokládá, že se celosvětová spotřeba vepřového masa v průběhu příštích 20 let zvýší o 70%. Prase je schopno růst až rychlostí 1,5 kg za den?

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty