Trh po Novém roce ožívá

Po dlouhé stagnaci od poloviny prosince se na trhu s jatečnými prasaty objevila pozitivní atmosféra. Ve většině zemí cena stoupla po tom, co v Německu chovatelé dokázali prosadit zvýšení ceny o 3 centy. Následně stoupaly ceny v celém regionu - v Belgii, Holandsku, Rakousku i Francii. Jedinou zemí, kde se zvýšení ceny neobjevilo, bylo Španělsko, které pro to však mělo jasné důvody. Podle informací z tamější burzy prodloužilo Rusko zákaz dovozu španělského masa.

V České republice se cena jatečných prasat v podstatě nezměnila a v minulém týdnu byla prasata prodávána průměrně za 43,44 Kč kg JUT. Tato cena je v porovnání s loňskou o 3% vyšší (2 týden roku 2013: 41,96 Kč).

Další vývoj ceny není stále jasný. Němečtí chovatelé sice prosadili zvýšení ceny, ale část jatek ji neakceptovala. Přesto se stále zdá, že jatečných prasat není na trhu dostatek. Cena se v příštím týdnu přinejmenším udrží. Další zvyšování ceny bude záviset na dalším vývoji trhu.

Zdroj: ISN, SZIF

 


Víte že ....

Prasata jsou jedním z největších konzumentů obilí. Zatímco lidé spotřebují přibližně 2 mil. tun obilovin, hospodářská zvířata více než 3 mil.tun. Prase je schopno růst až rychlostí 1,5 kg za den? Sele při porodu váží průměrně 1,3 kg. Za šest měsíců téměř zestonásobí svoji počáteční váhu.

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty