Výsledky chovu prasat ve druhém pololetí 2012

Český statistický úřad vydal publikaci, ve které shrnuje výsledky celého sektoru chovu prasat ve druhém pololetí roku 2012. Mimo jiné obsahuje informace o tom, že stavy prasat meziročně vzrostly o více než 3% na celkových 1,534 mil. kusů. Nárůst stavů vykázaly i prasnice, jejichž počet ke konci roku byl 98 tisíc - tedy o 1,4% více než na konci roku 2011.

Publikace obsahuje i informace o reprodukci. Počet živě narozených selat na jednu prasnici dosáhl úrovně 26,8 selete/prasnici/rok. To představuje nárůst o 0,5 selete. O něco mírnější posun (+0,4 selete) byl zaznamenán u počtu odstavených selat. Mezi jednotlivými kraji (a podniky) jsou přitom velmi velké rozdíly. Zatímco některé kraje vykazují v celoročním průměru více než 24 odstavených selat, jiné naopak dosahují jen odstavu okolo 22 selat. I to ukazuje, že prostor pro zlepšování užitkovosti je stále poměrně velký.

Zdroj: schp.cz


Víte že ....

Sele při porodu váží průměrně 1,3 kg. Za šest měsíců téměř zestonásobí svoji počáteční váhu. Organizace spojených národl předpokládá, že se celosvětová spotřeba vepřového masa v průběhu příštích 20 let zvýší o 70%. Prase je schopno růst až rychlostí 1,5 kg za den?

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty