Dělení vepřového masa

Vepřové maso je jednou ze základních potravin. Každý člověk (včetně batolat) v České republice spotřebuje ročně 41 kilogramů vepřového masa. To je více než polovina z celkového objemu masa. Již tradičně jde o nejpoužívanější maso, které naší kuchyni vládne od nepaměti.

Jatečný trup prasete obsahuje nejrůznější druhy mas, která jsou používána k přípravě nejrůznějších pokrmů. Od dobře známého bůčku, jenž je černou můrou dietologů a kardiologů (ale zároveň vysněnou "mňamkou" mnoha labužníků), přes libovější krkovičku až po velmi libovou kýtu, která svým obsahem tuku snese srovnání i s některými bílými masy. Z vepřového masa je možné připravit jak nezdravou žranici, tak libové a zdravé jídlo. Je však třeba vybrat správné druhy masa a především maso čerstvé.

Jaké maso koupit – dělní vepřového masa

Jaké maso koupit?
To je klasická otázka a snad každý z nás si ji před pultem v masně či regálem v supermarketu položil. Navíc je to otázka celkem zásadní. Pro různé pokrmy je třeba vybrat různá masa. Na plátcích z laloku by si asi nikdo nepochutnal, stejně tak jako na ovaru z kýty. Jaké maso tedy koupit a na co se hodí?

Dělení podle jakosti

I. jakost

 • Panenská pečeně (vepřová svíčková)
 • Kotleta
 • Pečeně

Všechny tři druhy masa patří k tomu nejkvalitnějšímu, co může vepřová půlka nabídnout. Jde o masa vhodná pro přípravu minutek, na pečení a smažení. Jsou to masa sušší, s nízkým obsahem tuku, proto je vhodné je marinovat či nakládat.

II. jakost
Jedná se o masa s velmi širokou využitelností. Jsou mírně prorostlá tukem a jsou proto vhodná pro přípravu grilovaných a pečených plátků. Jsou to nejčastěji kupovaná a používaná masa.

 • Krkovice
 • Kýta

III. jakost
Maso, kde je vyšší obsah intramuskulárního tuku, je vhodné na vaření, dušení či pečení. Je to to pravé pro přípravu gulášů, či výrobků z mletého masa. Bok dnes už není tím, čím býval a obsah tuku se v něm výrazně snížil. Díky tomu je i jeho využití v kuchyni mnohem širší. Přesto se jedná o relativně "nezdravá" masa, jejichž spotřeba jistě není smrtelná, ale je třeba používat je s mírou.

 • Plecko
 • Bok (bůček)

IV. jakost
Tato kategorie obsahuje především masa ke speciálnímu zpracování. Hlava a kolínka jsou základem pro ovar, nožičky zase pro přípravu sulcu.

 • Nožičky
 • Kolínka
 • Lalok
 • Hlava

Čerstvost masa
Ať už ale budete kupovat maso jakékoli, musí být bezpodmínečně čerstvé a kvalitní. Kvalita totiž může být u různých dodavatelů výrazně odlišná. A o čerstvosti není třeba vůbec hovořit. Jak ale poznat čerstvé maso?

-red-


Víte že ....

Každý Čech, včetně kojenců, sní ročně 41 kilogramů vepřového masa a z toho plnou polovinu ve formě masných výrobků - nejčastěji uzenin. Prasnice dá každý rok více než 2 vrhy. Prasata jsou jedním z největších konzumentů obilí. Zatímco lidé spotřebují přibližně 2 mil. tun obilovin, hospodářská zvířata více než 3 mil.tun.

Created 2014 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o. - recepty